Inscenace

plakat„Narodila jsem se do deště…Vyrostla jsem v dešti…

 Hustý, jemný déšť… Vytrvalý déšť v duši i v těle.“

 

Text: Pino Cacucci
Překlad: Jana Montorio Doležalová
Režie a výběr hudby: Aleš Bergman
Výprava a jevištní osvětlení: Pavla Kamanová
Zvuk: Antonín Krištof

 

   Hraje: Eva Ventrubová

 

 

 

Původní text, s názvem !Viva la Vida!, napsal Pino Cacucci na zakázku pro svého přítele, hudebníka Andrea Centazzo jako hru pro 4 osoby (Frida, Diego, Cristina a Trockij). Autor později text upravil do podoby monologické výpovědi mexické malířky Fridy Kahlo (1907 – 1954) z posledních okamžiků jejího života, a vydal knižně. Vznikla tak zajímavá sonda do duše Fridy a pohledu na svět této silné ženy, umělkyně se svobodomyslným vztahem k životu, uvězněné ve zmrzačeném těle, jenž navždy muselo nést následky vážného zranění, vzniklého při autobusové havárii. Monodrama ¡Viva la Vida! FRIDA ¿? odkrývá množství různých podob Fridina celoživotního boje o život a lásku, především o lásku svého muže, mexického muralisty a revolucionáře Diega Rivery. Své místo ve hře má i nábožensko-politická linie života malířky, ono zvláštní propojení tradičních indiánských božstev a rituálů, křesťanství, a komunistické ideologie.

Inscenace ¡Viva la Vida! FRIDA ¿? není realistickou ilustrací života Fridy Kahlo, ale obrazivým scénickým vyjádřením, v němž  se hereckými prostředky svébytně dotváří „prostor“ jejího těla, emocí, představ. Symbolická scéna a kostýmy Pavly Kamanové a citlivá režie Aleše Bergmana umožňují akcentovat hereckou tvorbu. Tento způsob spolupráce vedl tvůrce všech jejích složek ke společnému, průběžně vzájemně se inspirujícímu, hledání tvaru.

 

Pro světovou premiéru tohoto díla i jeho brněnské reprízy využívají inscenátoři od dubna 2013 ideálního prostoru pro divadlo jednoho herce, a to ve sklepních prostorách Centra experimentálního divadla na Zelném trhu v Brně. Rok 2014 je 60. výročím úmrtí Fridy Kahlo (13. 7. 1954).

 

Za finanční podpory Statutárního města Brna.
Za finanční podpory Nadace život umělce.

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat